Wartości etyczne
Przejrzystość
Działania algorytmów muszą być zrozumiałe dla użytkowników, którzy powinni wiedzieć, kiedy mają do czynienia z AI, i jakie zasady stoją za jej decyzjami.
Przejrzystość w systemach AI polega na zapewnieniu, że cel, dane wejściowe oraz procesy działania są jasne i zrozumiałe dla wszystkich zainteresowanych stron. Kluczowe jest informowanie użytkowników o tym, że mają do czynienia z AI, a także otwarta komunikacja na temat możliwości, ograniczeń i ryzyk związanych z systemem. Przejrzystość wspiera inne zasady etyczne, takie jak odpowiedzialność, autonomia oraz ochrona prywatności, umożliwiając ocenę i kwestionowanie wyników działania AI.
Bulletpoints
• Systemy AI powinny być zrozumiałe dla wszystkich zainteresowanych stron, w tym celu należy wyjaśnić ich cele, dane wejściowe oraz sposób działania.
• Ochrona własności intelektualnej i poufności nie może stanowić przeszkody dla przejrzystości. Można ją osiągnąć, zapewniając dostęp do informacji zaufanym stronom trzecim.
• Użytkownicy muszą być świadomi, że korzystają z systemu AI, zwłaszcza gdy interakcja imituje komunikację międzyludzką.
• Należy otwarcie informować użytkowników o celach, możliwościach, ograniczeniach i ryzykach związanych z działaniem systemu AI.
• System AI powinien być monitorowany na każdym etapie – od projektowania, przez wdrożenie, po audyty i ocenę jego działania.
• Wyjaśnienia decyzji AI powinny być dostosowane do poziomu wiedzy i roli użytkownika, obejmując różne poziomy techniczne.
Błędy i heurystyki
Efekt czarnej skrzynki (black box effect)
Systemy AI bywają postrzegane jako „czarne skrzynki” – nieprzejrzyste i trudne do zrozumienia, co może prowadzić do braku zaufania lub bezkrytycznego polegania na ich decyzjach. Jak tego uniknąć? Zastosowanie wyjaśnialności i przejrzystości. Każda decyzja AI powinna być poparta jasnym uzasadnieniem, dostępnym dla użytkownika. Dzięki temu system staje się bardziej zrozumiały i przewidywalny, co buduje zaufanie i świadome korzystanie z technologii.
Błąd potwierdzenia (confirmation bias)
Każdy z nas ma tendencję do szukania informacji, które potwierdzają nasze wcześniejsze przekonania. To samo może dziać się w przypadku korzystania z AI – użytkownicy mogą interpretować wyniki w sposób, który jedynie utwierdza ich w tym, co już myślą, zamiast otworzyć się na nowe perspektywy.
Zaufanie automatyzacji (automation bias)
To błąd polegający na nadmiernym zaufaniu do systemów AI. Kiedy maszyna wydaje się bardziej precyzyjna i niezawodna, użytkownicy mogą pomijać własną ocenę sytuacji, zakładając, że AI zawsze ma rację. Efekt? Automatyzacja błędnych decyzji bez weryfikacji.
Machine bias
Bias wynikający z interpretacji wyników
Nawet jeśli system AI działa poprawnie, sposób, w jaki wyniki są interpretowane i prezentowane użytkownikom, może prowadzić do uprzedzeń.
Framing bias
Wyniki mogą być przedstawiane w sposób, który sugeruje pewne interpretacje, np. faworyzowanie jednych wyników nad innymi.
Confirmation bias
Użytkownicy mogą wybierać te interpretacje wyników, które potwierdzają ich własne przekonania, ignorując inne.
Strategia zmiany zachowania - nudges
Perspektywa prawna
AI Act zobowiązuje dostawców modeli oraz systemów AI do upubliczniania lub przekazywania szczegółowych informacji dotyczących m.in. procesu ich trenowania i parametrów. Katalog takich informacji został określony w przepisach AI Act i jego załącznikach. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie skuteczności istniejących praw i środków ochrony prawnej poprzez ustanowienie szczególnych wymogów i obowiązków, w tym w zakresie przejrzystości, dokumentacji technicznej i rejestrowania zdarzeń w ramach systemów AI.
AI Act nakłada także obowiązek odpowiedniego oznakowania treści, które zostały wygenerowane lub zmanipulowane przez AI.
Kontekst
Szczegółowo analizujemy:
• Kontekst użycia i perspektywy interesariuszy.
• Etyczne i odpowiedzialne podejście na każdym etapie wytwarzania produktu.
• Projektowania doświadczeń, zachowań i transparetnych nudges na linii człowiek-AI.
• Proces podejmowania decyzji bez manipulacji na podstawie nauk behawioralnych z przełożeniem na interakcje.
Wszystko po to, żeby zoperacjonalizować etyczne i odpowiedzialne podejście zgodnie z AI Act.
Dobrze osadzone wartości etyczne w działaniu, mogą pomóc Ci budować sukces Twojej firmy
Zacznij praktycznie wykorzystywać etykę AI w swojej firmie -
sprawdź nasze podejście Ethical AI & Human Behaviour.